PCJ jest biblioteką Javy pozwalającą na programowanie aplikacji równoległych. Biblioteka pozwala na tworzenie aplikacji na komputery wieloprocesorowe składajace się wielu wielokorowych węzłów połaczonych ze sobą. Połączenie może być realizowane za pomocą typowych interfejsów sieciowych oraz dedykowanych rozwiązań takich jak infiniband.

Pobierz bibliotekę PCJ (plik jar of 22.09.2016)  Wersja najnowsza PCJ5!

Biblioteka PCJ jest udostępniana na licencji BSD. PCJ wymaga Javy 8, nie są wymagane dodatkowe biblioteki. Wersja dla Javy 7 jest dostępna tutaj (wersja PCJ4 - API niekompatybilne z PCJ5).

Kod żrółowy biblioteki PCJ jest dostępny na GitHub: https://github.com/hpdcj/pcj

Biblioteka PCJ została uznana za najbardziej eleganckie rozwiązania programistyczne w konkursie HPCC na konferencji Supercomputing 2014.

Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne, wymagane jest podanie linku do stromy www i/lub do publikacji:

Kontakt: bala@icm.edu.pl faramir@icm.edu.pl

Festiwal Nauki 2015 Festiwal Nauki 2015

Kto najszybciej rozwiąże problem mając tysiąc procesorów?

ICM ogłasza konkurs programowania równoległego "I gdyby przyszło tysiąc atletów ...".

Konkurs polega na rozwiązaniu problemów obliczeniowych z wykorzystaniem przetwarzania równoległego.

26 września godz. 14:30 - wykład

Wprowadzeniem do konkursu jest wykład przedstawiający zasady programowania równoległego i wprowadzający do programowania równoległego z wykorzystaniem biblioteki PCJ. Wykład będzie transmitowany do internetu.

26 września godz. 15:30 - 17:30 - rozwiązywanie zadań

Po wykładzie nastąpią dwugodzinne warsztaty programowania. Uczestnicy w sali komputerowej ICM będą mogli zmierzyć się z przygotowanymi problemami obliczeniowymi. Na te potrzeby udostępnimy pracownię z 10 komputerami, będzie możliwość skorzystania z własnych komputerów (laptopów). Zapewniamy dostęp do internetu (eduroam, lub sieć gościnna ICM).

Poprawność rozwiązań będzie można zweryfikować on-line z wykorzystaniem systemu do automatycznej weryfikacji rozwiązań. Uczstnicy będą mieli dostęp do 2 węzłów systemu obliczeiowego hydra (razem 24 rdzenie obliczeniowe). Najlepsze rozwiązania będą weryfikowane na większej liczbie węzłów (ponad 800 rdzeni obliczeniowych przeznaczonych wyłącznie do testowania rozwiązań uczestników!)

Rozwiązanie zadań będzie można dokonywać także spoza pracowni ICM (przez internet).

nagrody w konkusie mają charakter czysto prestiżowy.

Zadania będzie można rozwiązywać z wykorzystaniem:

  • Java 1.8 + biblioteka PCJ (zalecane)
  • C/C++ + biblioteka MPI

Weryfikacja rozwiązań będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu ZawodyWeb. Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji i rozwiązania zadań testowych. Zadania konkursowe zostaną udostępnione 26 września o godz. 15:30. Rozwiązania będzie można nadsyłać do godz 17:00.