PCJ jest biblioteką Javy pozwalającą na programowanie aplikacji równoległych. Biblioteka pozwala na tworzenie aplikacji na komputery wieloprocesorowe składajace się wielu wielokorowych węzłów połaczonych ze sobą. Połączenie może być realizowane za pomocą typowych interfejsów sieciowych oraz dedykowanych rozwiązań takich jak infiniband.

Pobierz bibliotekę PCJ (plik jar of 22.09.2016)  Wersja najnowsza PCJ5!

Biblioteka PCJ jest udostępniana na licencji BSD. PCJ wymaga Javy 8, nie są wymagane dodatkowe biblioteki. Wersja dla Javy 7 jest dostępna tutaj (wersja PCJ4 - API niekompatybilne z PCJ5).

Kod żrółowy biblioteki PCJ jest dostępny na GitHub: https://github.com/hpdcj/pcj

Biblioteka PCJ została uznana za najbardziej eleganckie rozwiązania programistyczne w konkursie HPCC na konferencji Supercomputing 2014.

Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne, wymagane jest podanie linku do stromy www i/lub do publikacji:

Kontakt: bala@icm.edu.pl faramir@icm.edu.pl

Festiwal Nauki 2017 Festiwal Nauki 2017

30 września godz. 13:30 - wykład

Wykład przedstawiający zasady programowania równoległego i wprowadzający do programowania równoległego z wykorzystaniem biblioteki PCJ.

30 września godz. 14:30 - 16:00 - warsztaty

Po wykładzie nastąpią godzinne warsztaty programowania. Uczestnicy w sali komputerowej ICM będą mogli zmierzyć się z przygotowanymi problemami obliczeniowymi. Na te potrzeby udostępnimy pracownię z 12 komputerami, będzie możliwość skorzystania z własnych komputerów (laptopów). Zapewniamy dostęp do internetu (eduroam, lub sieć gościnna ICM).

Zadania będzie można rozwiązywać z wykorzystaniem:
  • Java 1.8 + biblioteka PCJ (zalecane)

Wykład i warsztaty odbywają sie w ICM UW, ul. Oawińskiego 5a (Warszawa - Ochota)